מדריך הצבא

צבא השיניגאמים

צבא קהילת הנשמות מורכב משלושה כוחות: שלוש עשרה יחידות ההגנה של הגוטיי, היחידות הניידות הסודיות (או בשמן היותר ידוע, הכוחות המיוחדים) ויחידות הקידו. לכל אחד תפקיד שונה עליו הם אחראים.

חיילות הקידו
בעבר, יחידות הקידו, או הקידושו (Kidōshū), היו תחת הנהגתם של טסוקאבישי טסאי ואושודה האצ'יגן, ששירתו בתקופה ההיא כקפטן היחידות וסגן היחידות בהתאמה.
היחידות מגייסות אליהן בעיקר את תלמידי האקדמיה המוכשרים יותר בתחום הקידו. פעולותיהן של היחידות מתבצעות בחשאיות מוחלטת, על ידי חברי היחידות, שכפי הנראה לבושים במדים לבנים ומסתירים את זהותם. אחד התפקידים הידועים של יחידות הקידו, הוא פתיחת שערי הסנקאימון (Senkaimon), המקשרים בין קהילת הנשמות ועולם החיים.

הכוחות המיוחדים
הכוחות המיוחדים, או האונמיטסוקידו (Onmitsukidō), הם במקור אירגון נפרד מהיחידה השנייה. אך כאשר ראש משפחת האצולה שיהואין היורש את דרגת המפקד צ'יף של הכוחות המיוחדים, עולה ונהיה גם קפטן היחידה השנייה, באופן מיידי שתי היחידות מחוברות אחת לשנייה.
האירגון מורכב מחמש יחידות, להן תפקידים הייחודים אך ורק לה, שעליהן לבצע. המפקד צ'יף (Sōshireikan) מפקד על כל חמש היחידות וגם על היחידה הראשונה; וארבעת הקצינים המדורגים ביחידה השנייה המנהיגים את ארבע היחידות הנותרות, מכונים מפקדי יחידות (Gundanchō).

היחידה הראשונה, אשר נמצאת תחת פיקודו של המפקד צ'יף (Sōshireikan), הינה מלציית ההוצאה לפועל (Keigun).
מתחתיה פועלת יחידת הפטרולים (Keiratai), אותה הנהיג בעבר אמאגאי שוסוקה.
היחידה השלישית היא יחידת המעצר (Kanritai), שהייתה תחת הנהגתו של אוראהארה קיסוקה, שבתקופה ההיא שירת כקצין המדורג השלישי. מטרותיה העיקריות הינן: לשמור תחת מעצר את כל השיניגאמי המוגדרים כמסוכנים בעיני סיירייטיי. על היחידה, בנוסף לכך, לעצור שיניגאמי בעלי הפוטנציאל לסכן את חבריהם, גם אם טרם ביצעו פשע מסוג כלשהו. הם נמצאים תחת מעצר ופיקוח במתקן המעצר המיוחד התת קרקעי, הממוקם בשטח הכוחות המיוחדים. על אף שהם כלואים במתקן ואין באפשרותם להשתחרר משם, הם עדיין יכולים לשוטט במקום כרצונם. כמו כן, חשוב לציין כי במתקן עצורים אף חברי גוטאיי אשר החליטו לפרוש מתפקידם ועקב המדיניות של הגוטיי, נאסרו.
היחידה הנמוכה ביותר נקראת הכוח המתקן (Riteitai).

מדים
על אף שליחידות 2-5 של הכוחות המיוחדים יש בגדים זהים לאלו של השיניגאמים, ליחידה ה-1, מלציית ההוצאה לפועל, יש בגדים יוצאי דופן. מעל הכל, הם מזכירים בגדי נינג'ה. אין להם סממנים לבנים כמו בבגדי השיניגאמי, ואף החגורה שחורה כליל באנימה וכהה מאוד במנגה. כיסוי פנים מסתיר את חלקן התחתון במנגה, וגם את העליון באנימה, אך לעולם לא את העיניים. הם לובשים מגפיים דקים, וקושרים רצועות אל שרוולי הרגליים והידיים על מנת למנוע מהבגדים לזוז יותר מדי. כל הפעולות האלה נעשות על מנת להגיע לתנועה חרישית כלל האפשר.
מנהיג מליצית ההוצאה להורג, שהוא גם מפקד בכוחות המיוחדים, לובש בגדים זהים לאלה של עמיתיו מלבד זאת שכתפיו וגבו חשופים. זה קורה בגלל שימוש בטכניקת השונקו, שילוב של קרב מגע וקידו, שבעת הפעלתה מופעל לחץ רוחני חזק מאוד על הכתפיים והגב, שיקרע את הבגדים בכל מקרה.
המדים של היחידה ה-5 של הכוחות המיוחדים, הכוח המתקן, שונים בתכלית. הם לובשים בגדים לבנים וארוכים, כיסוי ראש עבה עם שובל ארוך, ותרמיל גב.


בגדי מלציית ההוצאה לפועל, כפי שנראו באנימה ובמנגה.

המשמר המלכותי
או בשמם הקודם, יחידה 0. יחידה זו מורכבת מקפטנים שנמצאו מתאימים וקודמו ליחידה זו. רק שיניגאמי בעלי השפעה גבוהה בסיירייטיי יודעים על קיומה של היחידה הזו, כמו קיוראקו שונסוי. מטרת היחידה כיום היא להגן על המלך של קהילת הנשמות, והם נמצאים במימד שלו. חברת היחידה היחידה שידועה, היא היקיפונה קיריו, הקפטנית לשעבר של היחידה השתיים עשרה.

הגוטי 13
הגוטי 13 (goteijūsantai- 13 יחידות ההגנה) הוא הממסד שאליו מצטרפים רוב השיניגאמים. הממסד מחולק ל-13 יחידות (כפי שרומז השם), ולכמה יחידות יש התמחות מיוחדת: יחידה מספר 4 היא יחידת הרפואה, יחידה מספר 11 היא יחידת הקרב (עם דגש על קרב חרבות) והיחידה ה-12 היא יחידת המחקר והמדע. לפי קטע בונוס הומוריסטי, היחידה ה-9 אחראית על העיתונים והמגזינים של סיירייטיי, אך ככל הנראה, גם אם זה נכון, זהו רק תפקיד שולי של היחידה. לא ברור אם גם ליחידות אחרות יש התמחות כלשהי.

סמל הגוטיי 13

דרגות

כמו בכל צבא, גם בגוטי 13 יש דרגות. בסך הכל, לכל יחידה יש 20 דרגות, אחת לקפטן, השנייה לסגן, ועוד 18 לקצינים. ככל שהמספר של הדרגה נמוך יותר, כך השיניגאמי חזק וחשוב יותר (משמע, קצין מספר 3 חזק מקצין מספר 5).
הדרגות ותיאורן מופיעות מתחת, מן החזק לחלש במושגים של עוצמה וסמכות.
>
מפקד גנרל

הסוטאיצ'ו (sōtaichō- מפקד גנרל, מדובב כ-"ראש הקפטנים" בגרסא האנגלית) הוא המנהיג של הגוטי 13 ומפקד על היחידה הראשונה שלה, יחידה מספר 1. בעל הדרגה הזו נכון לכרגע הינו שיגאקוני יאמאמוטו.

מפקד יחידה

הטאיצ'ו (Taichō- מפקדי יחידות) שבשפה עממית ויומיומית יותר נקראים "קפטנים", הם המפקדים של היחידות של הגוטי 13. על אף ש-"קפטן" אינו התרגום המדויק למושג, הוא הולם אותו מאוד בהתחשב בגודלה של היחידה אותה הוא מנהיג. "יחידה" אחת של הגוטי 13 מורכבת מ-200-500 יחידות צבאיות, חיילות.
הקפטנים הם ככל הנראה מהשיניגאמים המכובדים ביותר בכל סול סוסייטי, כאשר חברי חדר 46, חיילות הקידו ומפקדי הכוחות המיוחדים נמצאים בדרגה דומה. חוץ מהמקרה המיוחד של זאראקי קנפצ'י, כל הקפטנים מסוגלים לבצע באנקאי, ובדרך כלל יש הבדל כוחות עצום בין הקפטנים לבין שאר חברי היחידה, ואף ביניהם לבין הסגנים שלהם. הכוח של הבאנקאי הופך את הקפטן לפי 5-10 חזק יותר ממה שהוא היה לפני שידע לבצע באנקאי. הם גם מאומנים בצורה מקיפה, אם לא שולטים כליל, בשימוש נכון בכוחו העצום של הבאנקאי, ובכך להפוך אותו לאפקטיבי בזמן קרב. רוב הקפטנים גם מיומנים בשימוש בקידו, שונפו (צעדי בזק), ומחזיקים בידע נרחב על היסטוריית השיניגאמים וטקטיקות קרב. כל הנתונים האלו יוצרים פער עצום של כוח בין הקפטנים לבין שיניגאמים בעלי דרגה אחרים.

ישנן 3 דרכים להפוך לקפטן של אחת היחידות בגוטי 13:
1. לקחת חלק במבחן המומחיות של הקפטן, שדורש בין השאר את היכולת לבצע באנקאי. את המבחן חייבים לראות לפחות 3 קפטנים, וביניהם המפקד-גנרל. נראה שרוב הקפטנים כיום עלו לדרגתם דרך השיטה הזו.

2.להראות המלצות אישיות מלפחות 6 קפטנים, ולקבל את אישורם של לפחות שלושה מהשבעה הנותרים.

3. להביס את הקפטן הנוכחי בקרב אחד-על-אחד לעיניהם של לפחות 200 עדים מן היחידה של הקפטן שאותו מנסים להביס. זאראקי קנפצ'י הוא היחיד שידוע עליו שהשתמש בשיטה זו.

ככל הנראה, בשביל 2 השיטות הראשונות, צריכים קודם כל שיתפנה מקומו של אחד הקפטנים, וייווצר חלל שדורש מילוי, או שיוכח מעל כל ספק שאתה חזק יותר מן הקפטן הנוכחי (ללא קרב, כמובן).

13 הקפטנים של היחידות.

סגן מפקד יחידה

פוקוטאיצ'ו (Fukutaichō-סגן מפקד יחידה), שלרוב מתייחסים אליהם פשוט כ-"סגנים", הם הקצינים השניים בכוחם בכל יחידה. הסגנים מתפקדים כקציני ההוצאה לפועל של יחידתם, ואחראים על טיפול במטלות מנהליות יומיומיות. הם בדרך כלל יודעים רק את השחרור הראשוני (שיקאי)של הזאנפקטו שלהם, אך הם שולטים בו היטב, מה שמאפשר להם להחזיק בדרגה כה גבוהה. במקרים בהם הקפטן מת, פורש, או קורה כל דבר אחר המונע ממנו להמשיך בעבודתו, הסגן לוקח על עצמו את חובותיו של הקפטן עד שימונה קפטן חדש.

13 הסגנים של היחידות.

קצינים

הסקיקאן (Sekikan-קצינים) הם הדרגות הנמוכות ביותר מבין כל הדרגות בגוטי 13 (אך יש לציין שרובו המכריע של השיניגאמים הינו חסר דרגה), ומחזיקים בדירוגים של "השלישי בכוחו ביחידה X…." ומטה. הקפטנים מחזיקים בדרגה של הראשונים בכוחם, והסגנים הם השניים בכוחם. אחריהם, ישנם עוד 18 דרגות (3-20) של קצינים. ככל שהמספר של הדרגה נמוך יותר, כך הקצין חזק יותר ובעל יותר סמכות. ידועים מקרים בהם חולקים כמה שיניגאמים את אותה דרגה, כמו שאפשר לראות ביחידה ה-13, בה חולקים שני שיניגאמים את דרגת ה-3 בכוחו ביחידה. קצינים לרוב מנהיגים גם תתי-יחידות בתוך היחידה עצמה (דוגמא טובה לכך היא הנאטארו, שהוא המנהיג של צוות ההצלה ה-14 של היחידה ה-.4

מדים

רוב השיניגאמים בגוטי 13 לובשים את מדי השיניגאמים הסטנדרטיים שנקראים שיהאקושו (shihakushō- לבוש הנשמות המתות) המורכב מקימונו (חלוק יפני מסורתי) שחור, וחגורת אובי(מעין חגורה יפנית שנראית כמו סרט פשוט) לבנה.סגנים בדרך כלל גם עונדים על מקומות שונים בגופם (בעיקר על זרוע שמאל) את תג הסגן שלהם, שכולל את סמל היחידה שלהם ומספרה. הם נדרשים לענוד את הסמל כאשר הם מזומנים לפגישות מנהליות, אך מחוץ לאולם הדיונים, נראה שאין הם לובשים את הסמל.
בזמן בו מתרחשת הסדרה, הוצהר שחבישת התג בגלוי כבר יצאה מהאופנה.

קפטנים לובשים האורי (אפוד יפני מסורתי) לבן מעל לבגדי השיניגאמים השחורים הרגילים שלהם, שעל גבו מצויר מספר היחידה בתוך הסמל של הגוטי 13 (מעוין עבה). ההאורי של הקפטנים בא בשתי גרסאות: עם שרוולים וללא שרוולים.
כפי שנראה בסדרה, רוב הקפטנים והסגנים אוהבים להתגנדר ולהוסיף ללבושם המשעמם תוספות מיוחדות שייחדו אותם.

 

מדי קפטן סטנדרטיים.
המדים הספציפיים שבתמונה שייכים לאיצ'ימרו גין.


סמלים ועיטורים

לכל יחידה יש סמל בצורת פרח כלשהו
המיוחד לה שמסמל את תפקידה העיקרי. כאשר מוצב מחסום כוח על קפטן או סגן בהיכנסם לעולם האמיתי, סמל היחידה מופיע כמו חותמת על גופם עד שמחסום הכוח מוסר. לכל סמל גם יש משמעות ספציפית, אך לא כולן נחשפו. הסמל של היחידה ה-11 משמעו "הילחם!", בעוד שסמל הקמליה (סוג של פרח) של היחידה ה-6 משמעו "טענה אצילית".

העיטורים+ המספרים (ביפנית, מעל העיטור) של כל אחת מיחידות הגוטיי 13.
שורה עליונה : 1-7 (משמאל לימין). שורה תחתונה: 8-13 (משמאל לימין).לא ניתן להגיב.