מדריך זאנפאקוטואים

צורה חתומה –
כל זאנפאקוטו בעולם מתחילה בצורה החתומה, שבה החרב נראית כמו קאטאנה פשוטה וכסופת להב. הניצב בדרך כלל בצבע שמתאים לאופי הצורות המתקדמות יותר. כל הזאנפאקוטו מתחילות בצורה החתומה. צורה זו חלשה וגודל הלהב מסמל בדרך כלל את כמות הרייאטסו (אלא אם כן מדובר בשיניגאמי שמסוגל לשלוט בכך).

שחרור ראשון (שי קאי) –
כדי להגיע לשחרור הראשוני חייב השיניגאמי שיתוף פעולה עם נשמת הזאנפאקוטו לפחות במידה סמלית. בשי קאי צורת החרב משתנה והשיניגאמי מתחזק, בדרך כלל מהירותו עולה. שיניגאמים שמסוגלים להגיע לשי קאי הם נדירים יחסית, אבל ניתן למצוא כאלו בקלות, לפחות בהשוואה לשחרור השני, באן קאי. כדי להוציא את השחרור הראשון חייב השיניגאמי לדעת את שמה של החרב ולדעת את הקריאה הייחודית לה – למשל בקיוקה סויגטסו, הזאנפאקוטו של סוסקה אייזן, הקריאה היא קודאקרו (התנפצי). לשיניגאמים בודדים בלבד הלהב מוכפל והראייה היחידה לכך היא השחרור הראשוני של סוגיו נו קוטווארי, הזאנפאקוטו של ג'ושירו אוקיטאקה. בשי קאי מקבל בדרך כלל השיניגאמי יכולת מיוחדת להפעיל. השיניגאמי יכול לחזור למצב החתום בכל עת שירצה (למעט קורוסאקי איצ'יגו, שלהבו, זאנגטסו, נשאר בצורת השי קאי)

שחרור סופי (באן קאי) –
כדי להגיע לבאן קאי צריך השיניגאמי יחסי אמון מוחלטים עם נשמת הזאנפאקוטו. לפי קוצ'יקי ביאקויה, אפילו בארבעת המשפחות האצילות יש רק שיניגאמי אחד בדור שמסוגל להפעיל את השחרור הסופי. במצב זה משתנים מהירותו, כוחו ואפילו לבושו בצורה דרסטית. באן קאי הוא אחד מהתנאים הנדרשים להפיכה לקפטן ואפילו מרבית הסגנים לא מסוגלים להגיע לשחרור הסופי. לרוב מהירותו של השיניגאמי משתנה בצורה דרסטית והוא מקבל מעין פריט לבוש מנשמת הזאנפאקוטו – למשל, קורוסאקי איצ'יגו מקבל את החליפה השחורה של נשמת הזאנפאקוטו שלו. מראה הזאנפאקוטו משתנה שוב גם כן. עוצמתו של שיניגאמי בבאן קאי גדולה בהרבה מעוצמתו של שיניגאמי בשי קאי והוא מקבל כוח נוסף – למשל, הגטסו גאטנשו של זאנגטסו (הזאנפאקוטו של קורוסאקי איצ'יגו). רוב הקפטנים לא טורחים להפעיל באן קאי אלא רק בקרבות הקשים ביותר ולאחר באן קאי הם זקוקים למעט מנוחה עד שיוכלו להילחם שוב.לא ניתן להגיב.